FCSB a învins echipa elvețiană FC Lugano cu scorul 2-1 și rămâne pe primul loc în Grupa G a Europa League

După o primă repriză dezastruoasă în care echipa lui Nicolae Dică nu a arătat nimic, meciul s-a încheiat, totuși, cu victoria ”roș-albaștrilor”. FCSB a învins formația elvețiană FC Lugano cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, pe Luzern Arena din Lucerna, în Grupa G a Europa League.

“Am avut iar mult ghinion, am făcut un meci ca-n vremurile bune, dar fotbalul nu ne-a avantajat. Ar fi trebuit să batem! Avem o echipă în reconstrucție și de acum ne vom baza pe campionat”, a zis Bottani, antrenorul elvețienilor după meci.

FCSB este lider în grupa din care mai fac parte Viktoria Plzen și Hapoel Beer Sheva, fiind singura cu maximum de puncte după primele două meciuri.

FC Lugano, ”lanterna roșie” din superliga elvețiană, a dominat prima parte a întâlnirii și și-a creat prima ocazie de gol în min. 5, când Daprela a reluat alături de poartă cu capul, din 5 metri. Gazdele au reușit deschiderea scorului în min. 14, prin Bottani, care a fost lansat de Mariani și l-a învins pe Niță cu un șut puternic. Bottani a fost aproape de ”dublă” în min. 21, când a ratat de puțin șutul-centrare al lui Crnigoj.
”Roș-albaștrii” s-au impus prin golurile marcate de Constantin Budescu (58) și Junior Morais (64), la capătul unui meci cu două reprize complet diferite.

FCSB, care a venit în Țara Cantoanelor fără trei titulari, Marko Momcilovic, Denis Alibec și Dragoș Nedelcu, a obținut prima sa victorie în Elveția, după patru egaluri și două eșecuri.

Patronul FCSB, Gigi Becali, a fost bucuros pentru victoria echipei sale dar a avut și unele lucruri de reproșat jucătorilor.

“Acum e bucuria că luăm coeficient și bani. Dar e mai mare bucuria cu Dinamo. Eu cred că am întâlnit un adversar mai slab decât Dinamo, doar că în seara asta în prima repriză nu am jucat fotbal. Eu trec asta pe seama oboselii. Junior Morais parcă era aerian. Benzar parcă nu a mai fost Benzar. Ovidiu Popescu a fost depășit, probabil obosit după meciul cu Dinamo. Man ne-a câștigat meciul azi”  a afirmat Gigi Becali.

Până acum în Grupa G s-au jucat meciurile: FCSB – Plzen 3-0, Beer Sheva – Lugano 2-1, Lugano – FCSB 1-2, Plzen – Beer Sheva 3-1.

Echipa lui Nicolae Dică e lider în Grupa G, cu șase puncte după două etape, iar în etapa a treia va juca tot în deplasare, cu formația israeliană Hapoel Beer Sheva, pe 19 octombrie.

“Le mulțumesc colegilor că și-au revenit în a doua repriză. Sunt foarte fericit că am câștigat. A doua repriză a fost total diferită.

La pauză am vorbit ce trebuie să facem a doua repriză. E bine că ne-a ieșit. Nu suntem calificați, mai avem 4 meciuri”, a zis Florin Niță.
Au evoluat echipele:

FC Lugano: 1. David Da Costa — 91. Dragan Mihajlovic, 28. Fulvio Sulmoni, 5. Vladimir Golemic, 30. Fabio Daprela — 14. Jonathan Sabbatini (căpitan), 24. Cristian Ledesma, 8. Davide Mariani (9. Antonini Culina, 75) — 33. Domen Crnigoj (7. Younes Bnou-Marzouk, 75), 19. Alexander Gerndt, 10. Mattia Bottani (21. Radomir Milosavljevic, 71). Antrenor: Pierluigi Tami.
Rezerve neutilizate: 23. Joel Kiassumbua — 4. Marco Padalino, 17. Balint Vecsei, 96. Eloge Yao.
FCSB: 1. Florin Niță — 2. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălașa, 12. Junior Morais — 23. Ovidiu Popescu (98. Dennis Man, 46), 5. Mihai Pintilii (căpitan) — 80. Filipe Teixeira, 11. Constantin Budescu (8. Lucian Filip, 81), 10. Florin Tănase — 9. Harlem Gnohere (17. Florinel Coman, 66). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Daniel Vlad — 3. Ionuț Larie, 22. Cătălin Golofca, 44. Gabriel Enache.