Miniștrii propuși să facă parte din Cabinetul Dăncilă, vor fi audiați luni în comisiile parlamentare de specialitate din Parlament

Foto: Sursazilei.ro

Foto: Sursazilei.ro

Audierile vor începe la ora 8:00 și se vor încheia după prânz.

Pentru ca guvernul Viorica Dăncilă să treacă de Parlament are nevoie de minimum 233 de voturi, iar coaliţia PSD-ALDE numără 243 de parlamentari, lucru care nu i-ar crea probleme la validarea noului executiv.

″În Birourile permanente reunite am aprobat activităţile de luni. (…) În prima parte a zilei, începând de la ora 8,00, audierea miniştrilor în comisiile de specialitate şi începând de la ora 15,00 – şedinţa în plen, unde prim-ministrul prezintă programul şi lista membrilor Guvernului, urmată de dezbaterea în plen şi votul final de învestitură. Am distribuit colegilor din Biroul permanent programul şi lista membrilor Cabinetului”, a afirmat preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban a anunţat că liberalii vor vota împotriva învestirii noului Guvern, iar miniştrilor propuşi să facă parte din Cabinetul Dăncilă “le vor face viaţa grea” la audierile din comisiile parlamentare de specialitate, cu întrebări pe subiecte extrase din promisiunile electorale.
USR a anunţat, de asemenea, că parlamentarii săi vor vota împotriva învestirii Guvernului Dăncilă, susţinând că acesta este compus din oameni slab pregătiţi şi cu probleme de integritate.

“Am decis în Biroul Politic Naţional, împreună cu grupurile parlamentare, că vom vota împotrivă, la vedere, la învestirea Guvernului, deci nu vom vota acest Guvern, că vom continua comunicarea, dialogul şi încercarea de a convinge oricare parlamentar din actuala majoritate. Facem apel către parlamentarii minorităţilor şi UDMR şi, de asemenea, către parlamentarii care mai au capul pe umeri şi mai au un pic de sensibilitate faţă de soarta României să voteze împotriva învestirii acestui Guvern. Orice parlamentar din PSD care ştie că Dragnea duce România în prăpastie, că Dragnea va duce PSD-ul spre prăbuşire totală, dacă vrea să scape de Dragnea, acum este ocazia, acum este ceasul al doisprezecelea”, a declarat liderul PNL.

De asemenea, liderii PMP au criticat programul de guvernare şi lista miniştrilor propuşi.
Până în prezent, UDMR este singura formaţiune care nu a decis cum va vota la învestitura guvernului Dăncilă. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a precizat că decizia va fi luată luni dimineaţă, în cadrul şedinţei grupurilor parlamentare ale formaţiunii când Uniunea va aştepta programul de guvernare şi lista Cabinetului pentru a decide în acest sens.

Programul audierilor pe comisii de specialitate:

  1. Paul Stănescu, Viceprim-ministru, Ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice Comisia pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului (25) Comisia pentru administraţie publică, şi organizarea teritoriului (11) Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului şi privatizare (11) 29.01.2018, 1200-1230 Camera Deputaţilor, Corp A2, Etaj IV, Sala 4113
  2. Grațiela Leocadia Gavrilescu, Viceprim-ministru, Ministrul Mediului Comisia pentru mediu şi echilibru ecologic (16) Comisia pentru mediu (11) 29.01.2018, 1100-1130 Camera Deputaţilor, Corp B1, Etaj 3, Sala 3046
  3. Viorel Ștefan, Viceprim-ministru Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare (20) Comisia pentru buget, finanţe şi bănci (25) Comisia economică, industrii şi servicii (11) Comisia pentru dezvoltare şi strategie economică(11) Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (11) 29.01.2018, 1030-1100 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  4. Ana Birchall, Viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României Comisia pentru politică externă (21) Comisia pentru politică externă (12) 29.01.2018, 930-1000 Senat, Corp B1, Nivel P1 Salonul Alb
  5. Carmen Daniela Dan, Ministrul Afacerilor Interne Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (21 ) Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (13) 29.01.2018, 1000-1030 Camera Deputaţilor, Corp B4, Etaj 5, Sala 5156
  6. Teodor-Viorel Meleșcanu, Ministrul Afacerilor Externe Comisia pentru politică externă (21) Comisia pentru politică externă (12) 29.01.2018, 900-930 Senat, Corp B1, Nivel P1 Salonul Alb
  7. Mihai-Viorel Fifor, Ministrul Apărării Naţionale Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (21) Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (13) 29.01.2018, 1030-1100 Camera Deputaţilor, Corp B4, Etaj 5, Sala 5156 2
  8. Eugen Orlando Teodorovici, Ministrul Finanţelor Publice Comisia pentru buget, finanţe şi bănci (25) Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital (11) 29.01.2018, 1230-1300 Camera Deputaţilor, Corp B2, Etaj 6, Sala 6115
  9. Tudorel Toader, Ministrul Justiţiei Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi (24) Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii (12) Comisia pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale (15) Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (11) Comisia pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor CEDO (11) Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii (10) Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi (11) 29.01.2018, 1330-1400 Camera Deputaţilor, Corp C6, Nivel P1 Sala Mihai Viteazul
  10. Petre Daea, Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice (24 ) Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală (11) 29.01.2018, 1200-1230 Camera Deputaţilor, Corp B4, Etaj 1, Sala 29
  11. Valentin Popa, Ministrul Educaţiei Naţionale Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (25) Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (11) 29.01.2018, 1100-1130 Camera Deputaţilor, Corp B4, Etaj 3, Sala 3150
  12. Lia-Olguța Vasilescu, Ministrul Muncii şi Justiţiei Sociale Comisia pentru muncă şi protecţie socială (21) Comisia pentru egalitatea de şanse pentru femei şi bărbaţi (12) Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (11) Comisia pentru egalitatea de şanse (10) 29.01.2018, 1300-1330 Camera Deputaţilor, Corp C2, Nivel P, Sala Drept. Omului
  13. Dănuț Andrușcă, Ministrul Economiei Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare (20) Comisia pentru industrii şi servicii (20) Comisia economică, industrii şi servicii (11) Comisia pentru dezvoltare şi strategie economică(11) Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului şi privatizare (11) 29.01.2018, 800-830 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  14. Anton Anton, Ministrul Energiei Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare (20) Comisia pentru industrii şi servicii (20) Comisia economică, industrii şi servicii (11) Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului şi privatizare (11) Comisia pentru transporturi şi energie (11) 29.01.2018, 830-900 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  15. Lucian Șova, Ministrul Transporturilor Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare (20) Comisia pentru transporturi şi infrastructură (19) Comisia economică, industrii şi servicii (11) Comisia pentru transporturi şi energie (11) 29.01.2018, 1000-1030 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  16. Rovana Plumb, Ministrul Fondurilor Europene Comisia pentru afaceri europene (21) Comisia pentru afaceri europene (11) 29.01.2018, 800-830 Camera Deputaţilor, Corp B2, Nivel P Sala President 3
  17. Ștefan Radu Oprea, Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare (20) Comisia pentru industrii şi servicii (20) Comisia economică, industrii şi servicii (11) Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului şi privatizare (11) 29.01.2018, 900-930 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  18. Sorina Pintea, Ministrul Sănătăţii Comisia pentru sănătate şi familie (19) Comisia pentru sănătate publică (11) 29.01.2018, 1230-1300 Camera Deputaţilor, Corp B2, Et. 2, Sala 5
  19. George Vladimir Ivașcu, Ministrul Culturii şi Identităţii Naţionale Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (15) Comisia pentru cultură şi media (11) 29.01.2018, 1100-1130 Camera Deputaţilor, Corp C1-C4, Etaj 2
  20. Ioan Deneș, Ministrul Apelor şi Pădurilor Comisia pentru mediu şi echilibru ecologic (16) Comisia pentru mediu (11) 29.01.2018, 1130-1200 Camera Deputaţilor, Corp B1, Etaj 3, Sala 3046
  21. Nicolae Burnete, Ministrul Cercetării şi Inovării Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (25) Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (11) 29.01.2018, 1130-1200 Camera Deputaţilor, Corp B4, Etaj 3, Sala 3150
  22. Petru-Bogdan Cojocaru, Ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale Comisia pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor (15) Comisia economică, industrii şi servicii (11) 29.01.2018, 1130-1200 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  23. Ioana Bran, Ministrul Tineretului şi Sportului Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (25) Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (11) 29.01.2018, 1200-1230 Camera Deputaţilor, Corp B4, Etaj 3, Sala 3150
  24. Bogdan Gheorghe Trif, Ministrul Turismului Comisia pentru politică economică, reformă şi privatizare (20) Comisia pentru industrii şi servicii (20) Comisia economică, industrii şi servicii (11) Comisia pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului şi privatizare (11) 29.01.2018, 930-1000 Senat, Corp C2, Nivel P1, Sala Constantin Stere
  25. Natalia-Elena Intotero, Ministrul pentru Românii de Pretutindeni Comisia pentru comunităţile de români din afara graniţelor ţării (14) Comisia românilor de pretutindeni (11) 29.01.2018, 1230-1300 Camera Deputaţilor, Corp B2, Etaj 1, Sala 3
  26. Viorel Ilie, Ministrul pentru Relaţia cu Parlamentul Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi (24) Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (11) Comisia pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor CEDO (11) 29.01.2018, 1300-1330 Camera Deputaţilor, Corp C6, Nivel P1 Sala Mihai Viteazul
  27. Victor Negrescu, Ministrul delegat pentru Afaceri Europene Comisia pentru afaceri europene (21) Comisia pentru afaceri europene (11) 29.01.2018, 830-900 Camera Deputaţilor, Corp B2, Nivel P Sala President.

Lucian Ionescu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *