Rădoi, campionul recordurilor negative a clacat din nou. Anglia-România 1-0

România a pierdut al patrulea meci consecutiv cu Rădoi la timonă, un record nemaiîntâlnit în istoria naționalei.

România a fost învinsă cu 0-1 de Anglia, într-un meci amical disputat la Middlesbrough.

România a pierdut 7 din cele 12 partide disputate la Mirel Rădoi pe banca tehnică. “Tricolorii” au ajuns la 4 înfrângeri consecutive: 0-1 cu Germania, 2-3 cu Armenia, 1-2 cu Georgia și 0-1 cu Anglia.

Anglia a învins România, pentru prima dată după 51 de ani, în ultimul test înaintea Campionatului European cu 1-0, obținând prima victorie în fața ”tricolorilor” după mai bine de 50 de ani, de la 1-0 la Mondialul din 1970.

Astfel, “Tricolorii” au ajuns la 4 înfrângeri consecutive: 0-1 cu Germania, 2-3 cu Armenia, 1-2 cu Georgia și 0-1 cu Anglia.

Partida de la Middlesbrough a oferit o primă repriză cu ocazii de ambele părți, dar cu un mare plus în favoarea britanicilor. România a fost periculoasă prin Răzvan Marin și Deian Sorescu, în timp ce Anglia a fost foarte aproape de a marca la execuțiile lui Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho, ambii lovind bara transversală.

În partea a doua, Anglia a continuat să dețină inițiativa, deși ”tricolorii” au avut primele două faze la poarta adversă, prin Deian Sorescu și Alexandru Cicâldău, în minutul 53, respectiv 54. În minutul 62, Marcus Rashford a reușit o cursă superbă, de 30 de metri, finaliză însă cu șut pe lângă poartă. La doar patru minute, Tiberiu Căpușă, intrat pe gazon de doar câteva zeci de secunde, l-a faultat în careu pe Jach Grealish și centralul portughez Tiago Martins. De la punctul cu var, Marcus Rashford a deschis scorul fără emoții.

Experimentele lui Mirel Rădoi au dus la a patra înfrângere consecutivă pentru România, o serie neagră de neconceput în urmă cu câțiva ani.

Anglia – România » Echipele de start

ANGLIA: Johnstone – Godfrey, Ben White, Mings, Shaw – Grealish, Phillips, Ward-Prowse – Rashford, Calvert-Lewin, Sancho
REZERVE: Pickford, Ramsdale, D. Henderson – Trippier, J. Henderson, Lingard, Watkins, Bellingham, Kane, Rice
ANTRENOR: Gareth Southgate

ROMÂNIA: Niță – Sorescu, Chiricheș, Nedelcearu, Camora – Cicâldău, Marin, Stanciu – Păun, Alibec, Ivan
REZERVE: Vlad, Iacob – A. Băluță, Budescu, Căpușă, C. Ganea, I. Hagi, Maxim, O. Moruțan, D. Olaru, A. Rus
ANTRENOR: Mirel Rădoi

ARBITRU: Tiago Martins
ASISTENȚI: Andre Campos, Pedro Almeida (toți din Portugalia)